Про­тив ри­мо­ка­то­ли­че­ско­то из­по­ве­да­ние (папизма)

В та­зи кни­га на­крат­ко са из­ло­же­ни ос­нов­ни­те лъ­же­у­че­ния на ри­мо­ка­то­ли­циз­ма и тях­но­то опро­вер­же­ние от све­ти­те от­ци на Църк­ва­та, как­то и осъж­да­не­то им от цър­ков­ни­те Съ­бо­ри.

 

Прит­чи

Кни­га­та съ­дър­жа крат­ки прит­чи с хри­с­ти­ян­ско нрав­стве­но по­у­че­ние.

 

 

Све­ще­ник Да­ни­ил Си­со­ев. „И аз съм хри­с­ти­я­нин!“ Да­ли оба­че е та­ка?

В кни­га­та са пред­ста­ве­ни лек­ции на све­ще­ник Да­ни­ил Си­со­ев, ко­и­то са би­ли про­че­те­ни в ми­си­о­нер­ско­то учи­ли­ще за го­ди­на обу­че­ние. Отец Да­ни­ил гот­вел ми­си­о­не­ри за из­ли­за­не на улич­на про­по­вед, за то­ва – да при­зо­ва­ват към Бо­га хо­ра с най-раз­лич­ни въз­гле­ди и ве­ро­у­че­ния, за до­стой­на ар­гу­мен­та­ция в за­щи­та на Пра­во­слав­на­та вя­ра. Отец Да­ни­ил каз­вал, че още до по­я­ва­та на сек­тан­ти­те в пър­ви­те ве­ко­ве на хри­с­ти­ян­ство­то и в Сред­но­ве­ко­ви­е­то по ули­ци­те и по до­мо­ве­те хо­де­ли хри­с­ти­я­ни, же­ла­ей­ки да обър­нат за­блу­де­ни­те, и бла­го­да­ре­ние на тях­на­та про­по­вед Бог е спа­ся­вал мно­зи­на.

Ви­та­лий Кан­да­лин­цев. Уче­ни­е­то на Оп­тин­ски­те стар­ци

Пре­по­доб­ни­те Оп­тин­ски стар­ци са но­си­те­ли на древ­ния све­то­о­те­че­ски дух, ма­кар че са жи­ве­ли във вре­ме, с по­ве­че от хи­ля­до­ле­тие от­да­ле­че­но от вре­ме­то на древ­ни­те све­ти от­ци. Днес ние жи­ве­ем във вре­ме, от­да­ле­че­но и при то­ва твър­де раз­лич­но по дух от вре­ме­то на Оп­тин­ски­те стар­ци. За­то­ва тех­ни­те по­у­че­ния са за нас не­пре­ход­на ду­хов­на хра­на, чрез ко­я­то мо­жем да въз­при­е­мем ду­ха и уче­ни­е­то на древ­ни­те све­ти от­ци, кой­то да след­ва­ме за на­ше спа­се­ние в ус­ло­ви­я­та на днеш­но­то вре­ме.

 

Пра­во­слав­ни чу­де­са в Аф­ри­ка

През ХХ век най-ма­со­ва­та пра­во­слав­на ми­сия се е про­ве­ла в Аф­ри­ка. По­на­сто­я­щем там жи­ве­ят ве­че 5 000 000 пра­во­слав­ни хри­сти­я­ни от мест­но­то нег­ро­ид­но на­се­ле­ние. Раз­раст­ва­не­то на Църк­ва­та тук се съ­път­ства от мно­же­ство слу­чаи на чу­де­са и в та­зи книж­ка са при­ве­де­ни имен­но та­ки­ва сви­де­тел­ства на оче­вид­ци за уди­ви­тел­ни­те про­яв­ле­ния на Бо­жест­ве­на­та си­ла и бла­го­дат, слу­чи­ли се в Бе­нин, Кон­го и Зим­баб­ве.

 

Свт. Йо­ан Зла­то­уст. Хри­стос, Кой­то ни спа­ся­ва

Кни­га­та е из­клю­чи­тел­но ин­те­рес­на и из­пъл­не­на с ду­хов­на­та мъ­дрост на Зла­то­у­стия све­ти отец и учи­тел на Църк­ва­та. Тво­ре­ни­я­та на св. Йо­ан Зла­то­уст са най-бо­га­та­та част от све­то­о­те­че­ско­то на­сле­дие на Църк­ва­та. В та­зи кни­га са съ­бра­ни мис­ли на све­ти­те­ля за зем­ния жи­вот на Гос­под Ии­сус Хрис­тос, за уди­ви­тел­но­то един­ство на Бо­же­стве­на­та и чо­веш­ка­та при­ро­да в Не­го­ва­та Лич­ност. Спа­си­те­лят ста­ва за нас Брат по плът, ма­кар и ро­дил се по чу­ден на­чин, Учи­тел, Кой­то пре­по­дал на хо­ра­та съ­вър­ше­но­то уче­ние, и Бог, да­ру­вал ни въз­кре­се­ние и ве­чен жи­вот.

Архим. Се­ра­фим (Алек­си­ев). Пес­ни за жи­во­та и смърт­та, и дру­ги из­бра­ни сти­хо­тво­ре­ния

Архим. Се­ра­фим е най-го­ле­ми­ят съ­вре­ме­нен бъл­гар­ски цър­ко­вен по­ет, пи­са­тел и учи­тел. Из­клю­чи­те­лен по­зна­вач на ду­хов­ния жи­вот, на бор­ба­та с гре­ха, на ду­хов­но­то въз­раст­ва­не и при­до­би­ва­не­то бла­го­дат­та на Све­тия Дух, и не са­мо по­зна­вач, но и опит­но пре­ми­нал и из­пъл­нил всич­ко то­ва, о. Се­ра­фим е по­лу­чил от Бо­га ред­кия дар на бо­го­вдъх­но­вен по­ет и пи­са­тел. По­е­ти­че­ско­то твор­че­ство на то­зи ду­хов­ник е без­цен­но бо­гат­ство за на­шия цър­ко­вен на­род. Вяр­ва­ме, че та­зи мал­ка част от не­го, ко­я­то е по­мес­те­на в на­сто­я­ща­та кни­га, ще при­не­се го­ля­ма ду­хов­на пол­за на все­ки, кой­то я про­че­те не са­мо с ра­зу­ма, но и със сър­це­то и де­ла­та си.

image001Украинската автокефалия

Сви­де­те­ли сме как все по­ве­че и по­ве­че днес се по­ру­га­ват и по­тъп­кват усто­и­те на све­то­то Пра­во­сла­вие – цър­ков­ни­те ка­но­ни – и то не от вън­шни на Пра­во­сла­ви­е­то фак­то­ри, а от оне­зи цър­ков­ни пър­во­пред­сто­я­те­ли, ко­и­то най-вече тряб­ва да бъ­дат тех­ни па­зи­те­ли и за­щит­ни­ци. Сви­де­те­ли сме и как то­ва апо­ста­сий­но пре­не­брег­ва­не на ка­но­ни­те не во­ди до ни­що доб­ро, а са­мо до все по­ве­че без­ре­ди­ци, сму­то­ве, раз­ко­ли и раз­цеп­ле­ния в Пра­во­слав­на­та Църк­ва.

 

23pr-Правилата на Св. Православна Църква с тълкованията им. Том I

На­сто­я­що­то из­да­ние на Пра­ви­ла­та на Св. Пра­во­слав­на Църк­ва с тъл­ко­ва­ни­я­та им има за цел да бъ­де в по­мощ на всич­ки, ко­и­то се ин­те­ре­су­ват от цър­ков­но­то пра­во, как­то и да е спра­воч­но по­со­бие на же­ла­е­щи­те да раз­бе­рат вер­ния сми­съл на да­де­ни цър­ков­ни ка­но­ни и тях­но­то пра­вил­но при­ло­же­ние в цър­ков­ния жи­вот.

 

20znssi-Кни­га за бла­го­тво­ри­тел­ност­та и ми­ло­сти­ня­та

Св. Ки­при­ан при­зо­ва­ва хри­сти­я­ни­те да про­я­вя­ват вя­ра­та си в Бо­га чрез де­ла на ми­ло­сър­дие към стра­да­щи­те и по­мощ на Цър­ква­та, ка­то още вед­нъж до­каз­ва кол­ко са пра­ви из­вест­ни­те ду­ми на св. апо­стол Яков: „Вя­ра без де­ла е мър­тва” (Иак. 2:20). При Кръ­ще­ни­е­то хри­сти­я­ни­нът е при­зо­ван не про­сто към вя­ра, но към дей­стве­на вя­ра, из­ра­зя­ва­ща се в до­бри де­ла. Де­ла­та на ми­ло­сър­ди­е­то са си­гур­но сред­ство за из­глаж­да­не на гре­хо­ве­те, сто­ре­ни след Кръ­ще­ни­е­то и за при­вли­ча­не на Бо­жи­я­та ми­лост към ка­е­щия се греш­ник.

21jgs-Жи­тия на гру­зин­ски­те свет­ци

Не­ка че­тем жи­ти­я­та на све­ти­и­те с ис­кре­на­та ре­ши­мост да след­ва­ме на де­ло при­ме­ра на тех­ния до­бро­де­те­лен жи­вот и пъл­на пре­да­ност на Бо­га. Да въз­же­ла­ем от сър­це и тях­на­та све­та и бла­же­на ра­дост в Цар­ство­то на Хри­ста, на­шия Спа­си­тел!

 

20znssi-За но­вия и ста­рия стил

„Не по­до­ба­ва да се при­ба­ви или от­не­ме не­що от Све­ще­но­то Пре­да­ние на Пра­во­слав­на­та на­ша вя­ра, за­що­то в нея с вя­ра се кръ­стих­ме. А ко­и­то са из­ме­ни­те­ли на та­зи вя­ра, спра­вед­ли­во ще бъ­дат пре­да­де­ни на за­пре­ще­ни­е­то на про­кля­ти­е­то.“ (Служ­ба на све­ти­те От­ци от Шест­те все­лен­ски съ­бо­ра.

Ми­ней, 16 юли, пър­ви тро­пар от ІХ пе­сен на ка­но­на).

19aborti-Абор­тът е убий­ство на не­вин­но де­те

Де­те­у­бий­ство­то (абор­тът по же­ла­ние) е те­жък грях. При дру­ги­те убий­ства жер­тва­та  мал­ко  или мно­го все пак е по­жи­вя­ла, а тук се  уби­ва  мал­ко бе­бен­це пре­ди то още да е ви­дя­ло све­та. При дру­ги­те убий­ства жер­тва­та мо­же да има ма­кар и мал­ка ви­на за не­що, а тук бе­бен­це­то е на­пъл­но не­вин­но. При дру­ги­те убий­ства уби­е­цът е враг на жер­тва­та, а тук уби­ец е соб­стве­на­та му май­ка (чес­то със съ­у­ча­сти­е­то/съ­гла­си­е­то на ба­ща­та).

 

18krit-Крит­ски­ят съ­бор: Свят и Ве­лик Съ­бор? От­зи­ви и ко­мен­та­ри по съ­вест и ис­ти­на

В кни­га­та са из­ло­же­ни об­стой­ни­те из­след­ва­ния-оцен­ки за Крит­ския „съ­бор“ на ар­хи­ман­дрит Ата­на­си­ос Ана­ста­сиу, про­и­гу­мен на мо­на­сти­ра „Пре­о­бра­же­ние Гос­под­не“ (Го­ле­мия Ме­те­ор), про­то­през­ви­тер Те­о­до­рос Зи­сис, за­слу­жил про­фе­сор на Бо­го­слов­ския фа­кул­тет на Ари­сто­те­ле­вия уни­вер­си­тет в Со­лун, и на про­фе­со­ра по дог­ма­ти­ка г-н Ди­мит­ри­ос Це­лен­ги­дис.

 

17svS-Жи­тие и по­у­че­ния на све­ти­тел Се­ра­фим, Со­фий­ски чу­до­тво­рец

Све­ти­тел Се­ра­фим (Со­бо­лев), наш съ­вре­мен­ник, е из­бран Бо­жий съ­съд, све­тил­ник на Вя­ра­та, твърд из­об­ли­чи­тел на ику­ме­ни­че­ска­та ерес и на но­во­ка­лен­дар­но­то от­стъп­ле­ние, ис­тин­ски бо­го­слов, въз­при­ел ду­ха, уче­ни­е­то и жи­во­та на све­ти­те От­ци, об­ра­зец на це­ло­мъд­ри­е­то и сми­ре­ни­е­то, и ни е ос­та­вил яр­кия при­мер на своя свят жи­вот, за чи­я­то свя­тост Сам Бог е за­сви­де­тел­ствал чрез бла­го­дат­ни­те да­ро­ве на про­зор­ли­вост и чу­до­твор­ство, ко­и­то све­ти­те­лят об­ла­да­вал, и чрез мно­го­брой­ни­те чу­де­са, ста­на­ли и ста­ва­щи и до днес на не­го­вия все­чес­тен гроб в крип­та­та на хра­ма „Св. Ни­ко­лай Чу­до­тво­рец“ в гр. Со­фия.

 

16pm-Пра­во­сла­вен ми­си­о­нер

В кни­га­та са раз­гле­да­ни и из­яс­не­ни ак­ту­ал­ни и важ­ни въ­про­си от­нос­но яв­ле­ния и про­це­си на на­ше­то съ­вре­мие  от об­щест­вен, нрав­ствен и ве­ро­ви ха­рак­тер, пря­ко за­ся­га­щи цър­ков­ния жи­вот на пра­во­слав­ни­те хри­сти­я­ни и са­ма­та Пра­во­слав­на вя­ра и Църк­ва.

 

 

15svGora-Све­та Го­ра – ле­то­пис­но сви­де­тел­ство за бор­би­те в за­щи­та на Вя­ра­та

В кни­га­та е из­ло­же­на, въз ос­но­ва на ар­хи­ви­те на в. „Ор­то­док­сос Ти­пос” за по­след­ни­те пет­де­сет го­ди­ни, из­по­вед­ни­че­ска­та по­зи­ция на Све­ще­ния Ки­но­тис на Св. Го­ра, на све­то­гор­ски ма­на­сти­ри, на све­ти игу­ме­ни и стар­ци и на по­дви­за­ва­щи се в дру­га фор­ма на све­то­гор­ска свя­тост мо­на­си, в за­щи­та на Пра­во­слав­на­та вя­ра от ере­си­те на ику­ме­низ­ма и па­пиз­ма. Та­зи из­по­вед­ни­че­ска по­зи­ция на Све­то­гор­ци от съв­сем не­да­леч­но­то ми­на­ло е озву­че­на ка­то срав­не­ние и из­об­ли­че­ние на днеш­на­та без­глас­ност, лип­са на по­зи­ция и дей­ствия от стра­на на Све­та Го­ра спря­мо все по­ве­че усил­ва­ща­та се ику­ме­ни­че­ска и про­ка­то­ли­че­ска ан­ти­цър­ков­на дей­ност на вид­ни „пра­во­слав­ни” йе­рар­си.

 

image013Све­ти Ни­фонт – по­движ­ник сред епи­ско­пи­те

То­ва е про­стран­но­то жи­тие на св. Ни­фонт, еп. Кон­стан­ти­ан­ски, в ко­е­то ос­вен раз­ка­за за ви­со­кия по­движ­ни­че­ски жи­вот на то­зи Бо­жий угод­ник, се из­яс­ня­ват и ня­кои труд­ни за раз­би­ра­не въ­про­си от све­то­то Еван­ге­лие и от цър­ков­ния жи­вот, бла­го­да­ре­ние на Бо­же­стве­ни­те от­кро­ве­ния, да­де­ни на св. Ни­фонт за­ра­ди ве­ли­ко­то му сми­ре­ние.

 

 

13ktzsph-Как­во е не­об­хо­ди­мо да знае съ­вре­мен­ни­ят пра­во­сла­вен хри­сти­я­нин

В кни­га­та са раз­гле­да­ни важ­ни въ­про­си ка­то: коя църк­ва е спа­ся­ва­ща, до­кол­ко мо­жем да се до­ве­ря­ва­ме на ума си във въ­про­си­те на вя­ра­та, как да се от­на­ся­ме към на­у­ки­те, как­во е би­ло ви­на­ги от­но­ше­ни­е­то на Църк­ва­та към ере­ти­ци­те, и др.

 

 

12vzp-За пра­во­слав­но­то въз­пи­та­ние на де­ца­та

Раз­яс­ня­ва­не на про­яв­ле­ни­я­та на дет­ска­та по­роч­ност, ис­тин­ски­те й при­чи­ни и сред­ства­та за ней­но­то пред­от­вра­тя­ва­не и пре­о­до­ля­ва­не.

 

 

 

rp0Рай­ска­та пи­ра­ми­да

Из­яс­не­ние на хри­сти­ян­ски­те до­бро­де­те­ли по де­вет­те Бла­жен­ства.

 

 

 

simv0Сим­во­ли­те и сиг­на­ли­те

Ду­хов­но­то зна­че­ние на ви­ди­мо­то и случ­ва­що­то се в на­шия жи­вот - сим­во­ли и сиг­на­ли на Бо­жия Про­ми­съл за нас.

 

 

 

zakalendara0Кой раз­къ­са един­ство­то на Пра­во­слав­на­та Църк­ва чрез ри­мо­ка­то­ли­че­ския ка­лен­дар

Въ­про­сът за цър­ков­ния ка­лен­дар ни­как не е прост, а е доб­ре да сме на­яс­но по не­го, за да не мо­гат  ре­фор­ма­то­ри­те на Пра­во­сла­ви­е­то да ни за­блуж­да­ват.

 

 

 

Как пра­во­слав­ни­те ику­ме­ни­сти гре­шат про­тив Гос­по­да и про­тив Пра­во­слав­на­та вя­ра

Из­об­ли­ча­ва­не бо­го­про­тив­на­та същ­ност на стре­ме­жа на пра­во­слав­ни­те ику­ме­ни­сти да об­е­ди­нят Пра­во­слав­на­та Църк­ва с ере­ти­ци­те.

 

 

 

Ки­е­во-пе­чер­ски па­те­рик. Жи­тия, под­ви­зи и чу­де­са на све­ти­те пре­по­доб­ни от­ци, под­ви­за­ва­ли се в Ки­е­во-пе­чер­ска­та лав­ра

Жи­ти­я­та на ки­е­во-пе­чер­ски­те свет­ци са из­клю­чи­тел­но ин­те­рес­ни и по­лез­ни.

 

 

 

Су­е­ве­рия сред днеш­ни­те хри­сти­я­ни

Не би­ва да се смес­ва хри­сти­ян­ство­то с ези­че­ски­те об­ре­ди от фол­кло­ра или от раз­ни­те по­ве­рия и „ба­беш­ки бас­ни“ (1 Тим. 4:7).

 

 

 

Вя­ра­та на свет­ци­те. Ка­те­хи­зис на Из­точ­но­пра­во­слав­на­та Църк­ва

В кни­га­та са из­ло­же­ни ос­нов­ни­те ис­ти­ни на хри­сти­ян­ство­то под фор­ма­та на въ­про­си и от­го­во­ри.

 

 

 

Уче­ни­е­то на Пра­во­слав­на­та Църк­ва за Све­то­то Пре­да­ние и ней­но­то от­но­ше­ние към но­вия ка­лен­да­рен стил

Кни­га­та е съ­ста­ве­на от атон­ски рев­ни­те­ли на пра­во­слав­но­то бла­го­че­стие.

 

 

 

Хри­сти­ян­ство­то и сми­съ­лът на чо­веш­кия жи­вот

В кни­га­та се об­яс­ня­ват на прост и до­стъ­пен език ос­нов­ни въ­про­си от хри­сти­ян­ство­то.